سنسور التراسونیک

سنسور التراسونیک

سنسور التراسونیک چیست؟

سنسور التراسونیک ( Ultrasonic )نوعی حسگر صوتی است که به سه دسته تقسیم می شود: فرستنده ها، گیرنده ها و گیرنده های فرستنده. فرستنده ها سیگنال های الکتریکی را به سونوگرافی تبدیل می کنند، گیرنده های سونوگرافی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند و فرستنده ها می توانند فرستنده و گیرنده اولتراسوند را دریافت کنند.

عملکرد سنسور التراسونیک اساسی

این سنسورها به عنوان دستگاه های الکترونیکی تعریف می شوند که یک موج صوتی را فراتر از محدوده بالای شنوایی انسان ساطع می کنند.دامنه قابل شنیدن ، بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز و فاصله سنسور و یک جسم را بر اساس مدت زمان لازم تعیین می کنند.برای تولید موج التراسونیک ، حسگرها از دستگاه ارتعاشی معروف به مبدل برای انتشار پالس های فراصوت که در یک پرتو مخروطی شکل حرکت می کنند ، استفاده می کنند.
دامنه سنسور التراسونیک توسط فرکانس ارتعاش مبدل تعیین می شود. با افزایش فرکانس ، امواج صوتی برای فواصل کمتری به تدریج منتقل می شوند. برعکس ، با کاهش فرکانس ، امواج صوتی برای فواصل بیشتری به تدریج منتقل می شوند. بنابراین ، سنسورهای التراسونیک دوربرد در فرکانس های پایین بهتر و سنسورهای کوتاه برد در فرکانس های بالاتر بهترین عملکرد را دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *